Falco 270325 – 333 sider
Fra bogens bagside
HVOR LANGT ER VI VILLIGE TIL AT GÅ I RETFÆRDIGHEDENS NAVN?
Drabsefterforsker Amanda Miller kaldes ud til et formodet selvmord, der viser sig at være manden, som for 28 år siden slog hendes familie ihjel. Sagen blev aldrig løst og henlagt, men Amanda har søgt efter sandheden hele sit voksne liv – uden held, men nu ser hun endelig muligheden for at opklare tragedien og få sit liv tilbage
Samtidig bliver en lagermand fundet dræbt i en ring af levende lys, små kors og bedekranse, mishandlet til døde. Det brutale drab ryster Viborg, og sammen med sine kolleger vender Amanda hver en sten for komme til bunds i sagen, der sender efterforskningen i retning af en lokal frikirke. Frygten er, at den ukendte gerningsmand vil slå til igen.
MANDEN MED STENANSIGTET er andet bind i Morten Remars nye politikrimiserie om drabsefterforsker Amanda Miller og hendes kollegaer fra Viborg Politi.
Første bind i serien hedder KVINDEN UNDER JORDEN
Min anmeldelse
”Manden med stenansigtet” er spændende fra start til slut. Det er en særdeles god politikrimi, hvor efterforskningen er virkeliggodt og realistisk beskrevet.
Til trods for min begejstring for bogen, synes jeg dog, at den en gang imellem nok ikke er helt realistisk, fx er det efter min mening lidt underligt, at det netop er Amanda Miller, bogens hovedperson og politiefterforsker, der genkender en hængt mand som ham, der i hendes barndom var skyld i, at 3 familiemedlemmer mistede livet. Men nok om det.
Selvfølgelig er Amanda vanvittig interesseret i finde ud af, hvorfor manden med stenansigtet pludselig dukker op, så mange år efter det forfærdelige, han var skyld i.
Derfor indleder Amanda en privat og skjult efterforskning for at komme til bunds i sagen.
Amanda gør tjeneste ved Viborg Politi, som indgår i Midt- og Vestjyllands Politi, som samtidig med fundet af manden med stenansigtet arbejder med at opklare to drab samt drabsforsøg på 3 mænd. Det er nogle modbydelige og drab, og forfatter Morten Remars beskrivelser af forbrydelserne er ikke for folk ”med sarte nerver”.
Morten Remar gør meget ud af at beskrive livet på politistationen i Viborg. Det er virkelig interessant læsning. Som på så mange andre arbejdspladser er der både sympatiske og usympatiske ansatte, hvilket indimellem medfører store konflikter.
Sagen med de modbydelige forbrydelser mod de tre mænd bliver opklaret, og hvordan og hvorfor de foregår, som de gør, får man en rigtig god forklaring på.
Jeg kan rigtig god lide, at handlingen foregår i en jysk provinsby som Viborg og ikke nødvendigvis i København eller i Aarhus.
Jeg glæder til at læse den næste bog i serien.
4 krimihjerter af 5
Falco 270325 – 333 sider
Reklame:
Bogen er et anmeldereksemplar sendt fra forlaget
Bogen findes som e-bog og lydbog på MOFIBO